Już 12 czerwca o 18:00 w uwielbianej przez turystów Nicei rozpocznie się mecz naszej reprezentacji z Irlandią Północną, a będzie to już 9. spotkanie tych dwóch drużyn. Obie również mają za sobą ciężką drogę na Euro 2016. Irlandię Północną prowadzi Michael O’Neill, któremu jawnie odradzano pozycję trenera. Postawił się i w rezultacie, po sromotnych porażkach i gromach krytyki, poprowadził drużynę do tegorocznego turnieju po raz pierwszy w historii.

Z kolei selekcjonerem Polski jest Adam Nawałka, który też musiał uporać się z falą krytyki, ale z pewnością zasłużył sobie teraz na zaufanie fanów. Uzyskał dla Polski awans do Euro 2016 i teraz wyczekuje pierwszego spotkania w grupie C, w której znajdują się także Ukraina i Niemcy.

Ze wszystkich dotychczasowych spotkań 2 razy padł remis, 3 razy zwyciężyła Polska, a 4 razy wygrali wyspiarze. Wydaje się jednak, że Polska ma większe racje chociażby z racji tego, że nasi przeciwnicy debiutują na turnieju. Jak prezentują się szanse obu drużyn na tegorocznych mistrzostwach Europy w piłce nożnej? Graczom zakładów sportowych z pewnością przyda się garść istotnych informacji.

Spotkania Polski i Irlandii Północnej

Ze wszystkich dotychczasowych spotkań wynika, że prawdopodobieństwo wygranej chyli się tylko nieznacznie w stronę przeciwników, ale portale bukmacherskie przewidują zwycięstwo dla Polski. Ostatnie spotkanie miało miejsce w 2009 roku w Chorzowie na eliminacjach do Mistrzostw Świata i zakończyło się remisem. Ówczesny strzelec bramki dla rywali Kyle Lafferty na Euro 2016 również znajduje się w składzie drużyny jako napastnik, dla Polski zaś bramkę zdobył wtedy Aaron Hughes, strzelając samobójczego gola.

W tym samym roku było jeszcze wcześniejsze spotkanie w Belfaście, również w ramach eliminacji do MŚ, a wtedy zwyciężyli zieloni wynikiem 3:2. Bramki strzelali Feeney, Evans i Żewłaków (samobój), z których tylko Evans jest w kadrze także w tym roku. Żadni z ówczesnych strzelców bramek dla Polski, czyli Ireneusz Jeleń i Marek Saganowski nie znaleźli się w reprezentacji na Euro 2016. Obie drużyny mocno rozwinęły się pod dowództwem swoich selekcjonerów, czyli Michaela O’Neilla i Adama Nawałki, mając więc spore ambicje na zwycięstwo.

Taktyki obu drużyn

Irlandia Północna ma rozstawienie 4-3-3, w składzie znajdują się tacy piłkarze jak Alan Mannus, Craig Cathcart, Johnny Evans, Steven Davies, Oliver Norwood czy Kyle Lafferty i Conor Washington. Zieloni będą więc mieli mocnego napastnika z dwoma wspomagającymi, co może poskutkować interesującymi pojedynkami z polskimi napastnikami.

Polacy prawdopodobnie przyjmą formację 4-4-2 z napastnikami Robertem Lewandowskim i Arkadiuszem Milikiem, na środku defensywy pewnie znajdą się Kamil Glik i Michał Pazdan, a prawą obronę zajmie na pewno Łukasz Piszczek. Takie ustawienie Polacy stosowali w czasie eliminacji na Euro 2016 i wydaje się, że w przypadku naszej reprezentacji jest to skuteczna formacja. Z takimi napastnikami można założyć, że nasi piłkarze będą w dużym stopniu stawiać na ofensywę.

Pozostałe drużyny w grupie C, czyli Ukraina i Niemcy to na pewno wyzwanie dla Polski i naszych pierwszych rywali. Nie ulega wątpliwości, że obie drużyny będą chciały zdobyć jak najwięcej punktów od pierwszego meczu. Można spodziewać się gry dynamicznej i odważnej.

Stawki przed meczem i faworyci

Eksperci i specjaliści sportowi podkreślają, że mimo średnio imponującego bilansu meczów to Polska jest zdecydowanym faworytem, ponieważ to my mamy większe doświadczenie w graniu na tego typu imprezach. Irlandia Północna z kolei imponująco i z łatwością przeszła eliminacje na Euro, ale mimo wszystko znajdowała się wtedy w najsłabszej grupie i miała ułatwione zadanie.

Polscy piłkarze mają większe doświadczenie w graniu w różnych klubach europejskich, zieloni z kolei grają głównie dla brytyjskich klubów. Obie drużyny znajdują się pod sporą presją ze strony kibiców, których apetyty po kwalifikacji na Euro 2016 na pewno wzrosły.

Patrząc na ranking FIFA widać, że nie jesteśmy faworytem w naszej grupie. Można powiedzieć, że będziemy atakowali od tyłu.

Tak kapitan naszej reprezentacji Robert Lewandowski podsumował taktykę drużyny na turniej. Polska do niedawna znajdowała się wyżej od przeciwnika w klasyfikacji EUFA, to jednak daje nam więcej swobody na śmiałą grę i atakowanie. Trener naszej reprezentacji od 2013 roku Adam Nawałka stworzył drużynę młodą i z dużym potencjałem. Portale bukmacherskie takie jak bet365 czy Sportingbet stawki podają na korzyść Polski. Sportingbet chociażby podaje stawki na zwycięstwo Polski 1.66, 3.60 na remis i 5.20 na zwycięstwo naszych przeciwników.

To daje Polsce aż 60% prawdopodobieństwa na wygraną, a Irlandii Północnej zaledwie 19%.

 

Stawki na zdobywcę pierwszego gola

W przypadku Polski nikt nie ma chyba wątpliwości, kto uważany jest za faworyta do strzelenia pierwszego gola. Robert Lewandowski ma za sobą wspaniały sezon i jak twierdzi wcale nie czuje zmęczenia, jedynie mobilizację do poprowadzenia drużyny w stronę kolejnych zwycięstw. Lewandowski otrzymał kurs 15.00 na zostanie najlepszym strzelcem całego turnieju, a rywalizuje chociażby z Cristiano Ronaldo czy Thomasem Mullerem (ci otrzymali kursy ok. 8.50 i 9.00).

Z kolei w drużynie przeciwnej najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest zapewne Kyle Lafferty.

Stawki na końcowy wynik meczu

Stawki zakładów sportowych nie zostawiają wątpliwości: mecz prawdopodobnie zakończy się na korzyść Polski. Stawka dla nas wynosi 1.25, a Irlandii Północnej 3.70. Najlepszą stawkę otrzymał wynik powyżej 0.5 gola, bo aż 1.05, najgorszą zaś, bo 7.50 otrzymał wynik końcowy powyżej 4.5 gola.

Najlepiej obstawiać kategorię powyżej 0.5 albo 1.5 gola, a także poniżej 3.5 gola.

Pierwszy mecz polskiej reprezentacji będzie obfitować w mnóstwo emocjonujących momentów. Nam pozostaje jedynie życzyć powodzenia, a przede wszystkim bawcie się dobrze na Euro 2016…a także czekajcie na nasze kolejne porady na zakłady sportowe