Formę niemieckich Mistrzów Świata ocenia się ostatnio jako raczej średnią. Drużyna Joachima Lowa zakwalifikowała się do Euro 2016 za sprawą jednego punktu, ale przegrała z Polską oraz Irlandią po drodze, a na dodatek musiała znieść porażkę z Francją, Anglią, Słowacją i w kilku meczach towarzyskich przed turniejem. Jak sami kibice mogli się przekonać, było też sporo nerwowych momentów w czasie ich pierwszego meczu na Euro z Ukrainą, póki nie zapewnili sobie zwycięstwa dopiero w silniejszej, drugiej połowie. Tymczasem już w czwartek uważana za niezniszczalną maszyna niemiecka zmierzy się z Polską. Przekonajmy się, co mają do zaoferowania obie drużyny i jak ich szanse ocenili bukmacherzy.


Drużyna Polski prowadzona przez Adama Nawałkę przegrała w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata, ale od tego czasu polepszała swoją grę stopniowo i wreszcie zakwalifikowała się na Euro 2016 ku uciesze polskich fanów, nie wspominając nawet o pamiętnych, pierwszym w historii zwycięstwie nad Niemcami. Porażka z Holandią i Litwą niestety ostudziły nieco zapał do osiągnięcia jeszcze więcej, ale Polska dała dobry mecz w swoim pierwszym spotkaniu na Euro z Irlandią Północną, wygrywając 1-0.

Niemcy vs. Polska – historia spotkań

Obie drużyny zmierzyły się ze sobą po raz pierwszy po zjednoczeniu Niemiec, spotkanie miało miejscu w Polsce w 1996 roku, kiedy to Oliver Bierhoff i Jurgen Klinsmann zapewnili gościom wygraną 2-0. Od tego czasu Niemcy dominowały w kolejnych potyczkach, wygrywając cztery z siedmiu meczów i uzyskując remis tylko dwukrotnie. Nie ulega wątpliwości, że patrząc na historię, Niemcy posiadają większą szansę na wygraną.

Polska i Niemcy znalazły się w tej samej grupie podczas kwalifikacji na Euro 2016. Polska odniosła pierwsze zwycięstwo w październiku 2014, wygrywając 2-0 w Warszawie dzięki golom Arkadiusza Milika i Sebastiana Milli w drugiej połowie. Niemcy z kolei odegrali się w czasie kolejnego meczu we Frankfurcie we wrześniu zeszłego roku, zdobywając dwa gole zaledwie w ciągu pierwszych dwudziestu minut. To było dla nich kluczowe zwycięstwo zapewniające kwalifikację do turnieju.

Taktyki obu drużyn

Joachim Low prawdopodobnie będzie się trzymał swojej klasycznej strategii przeciwko Polsce, co oznacza, że jeden z czterech jego utalentowanych pomocników będzie grać na fałszywej, dziewiątej pozycji, a Toni Kroos będzie pociągał za sznurki tak, jak to świetnie wyszło w meczu z Ukrainą. Biorąc pod uwagę polski styl pressingu, pomocnicy Niemiec będą musieli włożyć nieco więcej wysiłku, aby walczyć o przestrzeń dla siebie niż w meczu z Ukrainą, ale oczekuje się, że i tak zdominują czas posiadania piłki.

Spodziewano się, że Polska zwycięży Irlandię Północną w niedzielę, ale przeciwko Niemcom może nastąpić zmiana taktyki. Polskich pomocników będzie mniej niż niemieckich, więc Adam Nawałka może będzie musiał sprowadzić swoje obie strony nieco głębiej boiska, nie tracąc jednocześnie siły pressingu, a potem liczyć na umiejętne przerwanie obrony, skąd Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik mogą już próbować skutecznie strzelać do bramki przeciwników.

Niemcy vs. Polska – stawki przed meczem

Niemcy może nie są już takim żelaznym faworytem po meczu z Ukrainą, ale trenerzy polskiej drużyny na meczu będą analizować ten mecz w celu polepszenia taktyki. Analizując taktyki obu drużyn, teoretycznie Polska powinna być lepiej rozstawiona niż Ukraina, aby skutecznie napierać na obronę niemiecką. Obaj polscy skrzydłowi obrońcy mogliby wskakiwać do przodu w razie potrzeby, a polscy napastnicy z kolei są o wiele bardziej niebezpieczni na swoich pozycjach. Mogą okazać się także skuteczni w stałych fragmentach gry.

Największym problemem dla naszej drużyny będzie utrzymanie się przy piłce. Polacy będą napierać niemieckich pomocników w nadziei na wymuszeniu błędu, ale z pewnością spędzą dużo czasu na bieganiu za piłką. Niemcy to eksperci w obnażaniu słabych stron przeciwników, doprowadzając do błędów i nietrafionych strzałów przeciwnej drużyny, są też imponujący w swojej płynności gry i sprawnym podawaniu sobie piłki.

Czy Polska sobie poradzi? Polacy muszą się maksymalnie skoncentrować przez całe 90 minut i mimo to wciąż nie ma pewności, że młodzi, stawiający na ofensywę gracze będą w stanie pokonać Niemców.

Jeśli będziecie obstawiać na wygranego meczu, Niemcy mają większe prawdopodobieństwo wygranej według Bet365 – ich kurs to 1.57, a Polski 6.50.

Stawki na zdobywcę pierwszego gola

Jeśli chodzi o Niemcy, kandydatów do zdobycia gola jest mnóstwo, co utrudnia wskazanie jednego piłkarza do obstawienia. Dlatego właśnie nie wiadomo jeszcze, który gracz przyjmie pozycję fałszywego dziewiątego ani czy Joachim Low zacznie z fenomenalnym Mario Gomezem od pierwszej minuty (choć Bet 365 za najlepszego kandydata uważa Thomasa Mullera, jego kurs na strzelenie gola wynosi aż 1.95).

W przypadku Polski nie ma tego problemu. Robert Lewandoski jest głównym napastnikiem i prawdopodobnie będzie najczęściej strzelał w bramkę Niemców, ale przeciwnicy mają zamiar go dobrze pilnować i nie wiadomo, ile okazji do strzału będzie sobie w stanie wypracować.

Może się opłacić obstawienie drugiego napastnika, Arkadiusza Milika, który będzie miał więcej swobody obok swojego chronionego kapitana i jest on dobrym kandydatem do obstawienia, jego szanse na strzelenie gola wynoszą 3.75 według Bet365.

Stawki na końcowy wynik meczu

W czasie dwóch meczów tych drużyn w czasie kwalifikacji do Euro 2016 padło 6 goli. Polska będzie musiała spędzić dużo czasu na pracy z tyłu boiska, mimo, że nie jest drużyną nastawioną na obronę z racji swojego ustawienia i strategii.

Z Robertem Lewandowskim w drużynie istnieją większe szanse na wygranie, ale kursy mówią wyraźnie, że lepiej obstawić wynik 1-0 dla Niemiec, kurs wynosi 7.50, dla wyniku 2-0 dla Niemiec kurs to 8.0, a dla remisu 1-1 kurs to 8.50.

Na Mistrzach Świata wywiera się ogromną presję, Polska tymczasem ma apetyt na zwycięstwo. Kto będzie górą? Emocje rosną, a o ostatecznym wyniku dowiemy się już niedługo!